fbpx
Menu Zamknij

W jaki sposób rozwijać emocje dzieci?

Emocje i towarzyszące im uczucia mają ogromny wpływ na każdego człowieka. Aby podjąć rozmowę z dzieckiem na temat towarzyszących mu uczuć, powinniśmy najpierw zastanowić się nad tym jaką postawę MY SAMI mamy wobec tego tematu. Ważne jest, abyśmy sami zrozumieli nasze uczucia i towarzyszące im emocje zanim podejmiemy się tłumaczenia ich dziecku. Nasza postawa powinna być otwarta, a wtedy wszystko, co będziemy mówić, będzie szczere.

Cały proces rozmowy, który musimy przeprowadzić, wymaga od nas, rodziców, czasu, który jest potrzebny do przeżycia razem z dzieckiem tego co je cieszy lub frustruje. Rodzic w czasie rozmowy powinien wykazać się także delikatnością, serdecznością i empatią. Bowiem tylko takie zachowanie wobec dziecka dostarcza mu pozytywnych wzorców.
W przyszłości wzorce zachowania wyniesione z domu rodzinnego i zaspokojone potrzeby emocjonalne ukształtują dorosłego, który będzie reagować na potrzeby innych.

Uczmy się zatem słuchać dziecka uważnie i spokojnie. Weźmy sobie do serca radę, aby nie tłumić jego emocji tylko nauczyć je w jaki sposób ma panować nad nimi. Zadaniem rodzica jest wytłumaczenie dziecku, że każda emocja ma swoją wartość, znaczenie i o każdej należy mówić. Istotne jest, aby dziecko wiedziało, że zbytnie ich tłumienie mogłoby wywoływać apatię, zaś pozwolenie na swobodne ich uzewnętrznianie bez nauki kontrolowania może doprowadzić do zachowań patologicznych. Nauczmy, że okazywane emocje muszą być odpowiednie do okoliczności. Pokazujmy jak zachować równowagę oraz tego że nie ma podziału na złe i dobre emocje. Uczmy więc dziecko trzymać emocje w ryzach. Nasza pociecha musi wiedzieć, że człowiek nie ma wpływu na to, kiedy i jakie uczucia go ogarną, ale może zdecydować jak długo będą się utrzymywać i jak z nimi żyć, by nie krzywdzić innych, a przede wszystkim siebie.

Dodaj komentarz